Uçucu Yağları Teneffüs Etmek Neden Bu Kadar Güçlü?
Aromaterapi

Uçucu Yağları Teneffüs Etmek Neden Bu Kadar Güçlü?

Uçucu Yağları Teneffüs Etmek Neden Bu Kadar Güçlü?

 Esansiyel yağları nasıl solurum?

Esansiyel yağlar burundan soluma yoluyla vücuda girebilir. Bu, doğrudan şişeden veya yağı havaya dağıtarak yapılabilir. Ağız ve burun yoluyla solunan moleküller de akciğerlere giderek burada solunum sağlığını destekler. Bu nedenle, uçucu yağları soluduğumuzda bile, vücuda birçok yolu vardır ve çeşitli vücut sistemleri üzerinde etkileri vardır.

Duygularımız üzerinde nasıl bir etkileri var?

Uçucu yağlar her seviyede çalışır; fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak. Ancak davranışlarımızı belirleyebilen duygular üzerinde çok derin bir etkisi vardır ve bu genellikle gözden kaçar. Koku, doğduğumuzda kullandığımız ilk duyudur. Koku alma duyusu, tüm duyuların en aslisidir ve bu moleküller, 70 yıla kadar bir süre boyunca (bir kez saklandıktan sonra) anında tanınabilir. Fırından yeni çıkmış ekmek kokusu aldığınız ve sizi ilk kez hamur işi kokusu aldığınız çocukluğunuza geri götürdüğünü hatırlıyor musunuz? Limbik beyin, koku alma duyunuz aracılığıyla geçmişinize anında erişmenizi sağlayabilir. Koku alma duyusunun görme ve duyma duyusundan 10.000 kat daha güçlü olduğunu biliyor muydunuz? Koku beyne görme ve sesten daha hızlı gider.

Koku Alma ve Limbik Sistem

Uçucu bir yağın aromasını soluduğumuzda, koku molekülleri burundan koku alma ampulüne ve oradan da sinir sistemine geçer. Koku alma nöronları, vücut tarafından her 4-8 haftada bir düzenli olarak değiştirilen tek nöronlardır. Bu sinyaller, tüm anılarımızın depolandığı amigdalaya gider. Bu anıları ve birikmiş duygusal travmaları serbest bırakmanın tek yolu koku alma duyusudur. Beynin bu bölgesi aynı zamanda beynin duygusal merkezi olarak da bilinir. Amigdala badem büyüklüğündedir. Amigdalanın işlevi, bir tehdit mi yoksa meydan okuma mı olduğunu belirlemektir. Amigdalanın aradığı başlıca şeyler, duygusal ve fiziksel güvenlik, bir aşinalık duygusu, rutin ve rutindir. Bunun ötesinde amigdala bir stres tepkisi başlatır ve hipotalamus ile savaş/kaç tepkisini harekete geçirir.

Koku neden bu kadar çabuk alınır

Tüm duyular içinde en hızlı işlenen kokudur. Bunun nedeni beyin dokusunun en üst seviyesi olan kortikal beyin dokusuna giden sinyallerin sadece 2 sinaps olmasıdır. Diğer tüm duyular, talamus adı verilen bir tür aktarım merkezinden geçer.

Koku davranışlarımızı nasıl etkiler?

Hipotalamus bizim düzenleyicimizdir ve her zaman bedeni tekrar dengeye getirmeye çalışır. Bu nedenle savaş/kaç tepkisi veya stres seviyeleri üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Hipotalamus kalp atış hızını, kan basıncını, stres seviyelerini ve hormon dengesini kontrol eder. Beyin, vücut fizyolojisini ve davranışını değiştiren hormonların ve nörokimyasalların salınmasına neden olur. Böylece uçucu yağların neden derin fizyolojik ve psikolojik etkileri olduğunu görebilirsiniz .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *