Uçucu Yağların Aromaterapide Kullanımı
Aromaterapi

Uçucu Yağların Aromaterapide Kullanımı

Uçucu Yağların Aromaterapide Kullanımı

 Esansiyel yağ tedavisi olarak da bilinen aromaterapi, meyve ve çiçeklerden toplanan doğal aroma veya hoş kokulu esansiyel yağları tedavi amaçlı kullanma sanatı ve bilimidir. Bu terapide aromatik bitki özleri ve yağları beden, zihin ve ruh sağlığını dengelemek, uyumlu hale getirmek ve geliştirmek için kullanılır. Bireyin doğuştan gelen iyileşme sürecini geliştirmek için fizyolojik, psikolojik ve ruhsal süreçleri birleştirmeye çalışır.

Fransız parfümcü ve kimyager Rene-Maurice Gattefosse, “aromaterapi” terimini 1937’de Gattefosse’s Aromaterapi adlı kitabında icat etti ve burada aromanın zihinsel rahatlama veya psikolojik stres için kullanılmasına ilişkin erken klinik bulguları dile getirdi.

Uçucu Yağlar – Aromaterapinin kalbi ve omurgası:

Uçucu yağlar konsantre bitki özleridir. Yağ olarak adlandırılmalarına rağmen soya fasulyesi, ayçiçeği veya zeytinyağı gibi diğer bitkisel yağlar gibi yağlı değildirler. Bazıları viskoz iken bazıları katı ve suludur. Lavanta, limon ve okaliptüs yağları suludur. Vitaminler, hormonlar, antibiyotikler ve antiseptikler içerebilir. Ayrıca bitkinin hormonlarını ve çıkarıldığı kökleri içerir.

Aromaterapide nasıl çalışır:

Aromaterapi, müşteri terapiyi deneyimlediğinde üzerinde anında olumlu bir etki sunar. Aromaterapide esansiyel yağlar iki temel şekilde çalışır: cilt ve burun yoluyla.

Yağlar hızla havaya karışabilir. Uçucudurlar ve havada kolayca dağılırlar ve etrafta yüzerek güle ulaşırlar. Aromatik moleküller yüzer ve burun deliklerine ve burun boşluğuna girer. Bu moleküller, burun boşluğundaki reseptörlere ve sinir açısından zengin yamalara çarptığında, beyin aktivitesiyle sonuçlanan doğrudan reaksiyonları başlatır. Öte yandan, aromatik moleküller de ağza girebilir ve burun boşluğunun mukus zarı yoluyla kan dolaşımına ulaşabilir.

Deri yoluyla da vücuda girebilir. Uçucu yağları deneyimledikten belirli bir süre sonra ter, dışkı, idrar, nefes ile atılımı analiz ederek uçucu yağların varlığını takip edebilirsiniz.

İster masaj zamanında, ister banyoda kullanın, yukarıdaki iki yoldan vücuda girerek bedeni ve zihni iyileştirmeye yardımcı olur. Kolayca emilip vücuda kolayca girdiği için kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda, kanın daha hızlı hareket edebilmesi için kan damarlarının genişlemesine neden olan vücuttaki aracıları serbest bırakarak lokal iltihaplanmayı hafifletir. Araştırmalar, aromaterapide kullanılan özel esansiyel yağların stresi ve gerginliği iyileştirebileceğini, iç huzuru ve derin bir uyku getirebileceğini göstermiştir.

Aromaterapide kullanılan yaygın türlerden bazıları şunlardır:

 • Bergamot
 • Lavanta
 • Karanfil
 • Defne Yaprağı
 • Karabiber
 • Limon veya Yuzu
 • Adaçayı
 • Yasemin yağları
 • Rezene
 • Havuç Çekirdeği
 • Virginia Sedir ağacı yağı vb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *