Uzun Ömür için Akupunktur
Akupunktur

Uzun Ömür için Akupunktur

Uzun Ömür için Akupunktur

 Linda Yamamoto, son 9 yıldır Boston Akupunktur Kliniğinden akupunktur tedavisi gören 84 yaşında bir Japon-Amerikalı bayandır. En küçük çocuğu liseye gidene kadar evde kaldı. Daha sonra devlette muhasebeci olarak çalışmaya başladı.

Çok sosyal, aktif ve mutluydu. İhtiyacı olan Asyalı üniversite öğrencilerine yardım etmek için bir vakfa bağışta bulundu. Çok seyahat etmiyor, Boston bölgesindeki birçok sosyal aktiviteye katılmak için zaman ayırıyor. Kocası onu gezdirir. Kocası onu almayı unuttuğunda üzülür ve nadiren şikayet eder.

İyi Genler Sağlığı Garanti Etmez

Linda, herhangi bir sağlık sigortası olmadan 98 yaşına kadar yaşayan annesinden iyi genler almıştır. Ancak bu iyi genler, Linda’yı hastalanmaktan korumaz. Üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra 40 yaşına geldiğinde hipotiroid durumu geliştirdi.

Tiroid durumu için Synthroid almaya başladı. Birkaç yıl tiroid ilacı kullandıktan sonra atriyal fibrilasyon (AF) geliştirdi. Daha sonra kalp rahatsızlığı için bir beta-bloker ve iki ilaç daha aldı. İlaçlarla kalp atışları yavaşladı ama bir türlü normale dönmedi.

HRT tedavisi (hormon replasman tedavisi), menopoz sonrası birçok kadına rüyalar getirdi. Bu sihirli hapı alarak gençliklerini geri kazanabileceklerini düşündüler. Linda 68 yaşında denedi ve bir yıl sonra adetinin geri döndüğünü gördü. Bunun doğal olmadığını düşündü ve hemen hormon hapını bıraktı.

İyi genleri onu modern toplumda koruyamadı. Linda, bir yıl boyunca hormon takviyesi aldıktan sonra 70 yaşında meme kanserine yakalandı. Ameliyat ve radyasyon tedavisi gördü, ancak östrojen reseptörlerini bloke etmek için Tamoksifen almadı, böylece kas gücünü korudu.

80 yaşında, stresin onun için çok fazla olduğunu fark ettiği için devlet için çalışmayı bıraktı. Sosyal etkinliklere daha çok zaman ayırdı. Ne zaman yatağa giderse gitsin her zaman sekiz saat uyur.

Gece yarısından sonra yatağa gittiğinde kalp atışları düzensizleşiyor ve sindirimi zayıflıyordu. Bir süre akşam geç saatlerde birçok sosyal etkinliğe katıldı ve akşam 7’den sonra yemek yedi.

Bu süre zarfında, durumu için üç ilaç almasına rağmen kalp atışları düzensizdi. Kahve içmeyi bırakmasını, akşam 7’den önce akşam yemeği yemesini ve gece yarısından önce yatmasını tavsiye ettim.

Disiplinli Sağlıklı Bir Rutinle Yoluna Dön

Linda yavaş yavaş alışkanlıklarını değiştirdi. Kalp durumu ve sindirim son birkaç yıldır iyileşiyor. Rutin kontroller için kardiyoloğuna gitti ve sonunda 87 yaşında tüm kalp ilaçlarını bıraktı. Linda akupunkturla yüz gençleştirme için beni görmeye gelmeye devam ediyor.

Herhangi bir kalp ilacı olmadan kalp atışları 55-65 civarında. Ayrıca ilaçlarını bıraktığından beri el ve ayaklarındaki üşüme azaldı ve kışın aşırı solgunluk göstermiyor.

Kalp durumu düzeldiğinde, kaslarını sıkılaştırmak için bir spor salonunda kişisel antrenman yapmaya başladı. Haftada üç kez ağırlık kaldırmaya ilk başladığında diz ve kalça ağrısı geliştirdi. Ancak sağlıklı beslendiği için herhangi bir sistematik enflamasyonu olmadı ve sadece bir iki akupunktur tedavisi ile kas ağrıları hafifledi.

Akupunktur ve egzersizlerle eklem ağrıları ve Raynaud sendromu artık onu rahatsız etmiyor. Yüzü 50 yaşında birine benziyor; hala keskin bir hafızası var ve faturalarını zamanında ödemeyi asla unutmuyor. Halen kendi evinde yemek yapıyor, temizlik yapıyor ve yaşıyor.

2016’da Linda küvete düştü ve göğüs omurunu kırdı ve birkaç santim küçüldü. Akupunkturla yüz gençleştirmeye asla devam edemeyeceği için çok üzüldüm. Linda hayatı boyunca egzersiz yaptığı için, kötü düşüşü 2 ay içinde atlattı.

Düştükten 3 ay sonra rutin akupunkturu için geri geldi ve yüzünün bir tarafında daha fazla kırışık olduğunu söyledi. Bekleme odasında buluştuğumuzda, bu kırışıklıkları azaltmak için akupunktur kullanmamı istediğini söyledi.

Bekleme odasındaki birkaç hastam onun yüz derisi ve kas tonusundan çok etkilendi. Gerçekte 93 yaşında olduğu halde 60 yaşında gibi göründüğünü düşündüler.

Dr. Li Zheng, PhD, lisanslı bir akupunktur uzmanı ve şifalı bitki uzmanıdır ve tıp biliminde doktorası vardır. Çin’de doktor olarak çalışan Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi mezunu, 26 yıllık deneyime sahip. Ayrıca, Health Grid Inc.’in danışmanı olan New England Akupunktur Okulu’nun profesörü ve klinik süpervizörüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *