Yardımcı Olabilir?
Aromaterapi

Yardımcı Olabilir?

Akupunktur Tansiyonunuzu Düşürmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

 Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, zamanında teşhis ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde kalp hastalığı ve felç gibi ölümcül durumlara yol açabilen en yaygın kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Sağlıklı bir yetişkinde bir tansiyon aleti ile ölçülen normal kan basıncı yaklaşık 120-100/85-60’tır; daha yüksek sayı sistolik basınç ve daha düşük diyastolik basınçtır. Kan basıncı 130/80’den yüksek olan kişilerin kan basıncının yüksek olduğu söylenir.

“Sessiz katil” olarak da bilinen hipertansiyon nadiren semptomlara neden olur ve tedavi edilmezse;

 • Kalp krizi
 • İnme
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp yetmezliği
 • Görme sorunları

Ciddi yan etkileri olabilen allopatik ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri dışında, akupunkturun kan basıncını normalleştirmede oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Birçok kişi, yüksek tansiyon için nitelikli ve deneyimli bir akupunktur uzmanından akupunktur tedavisi almayı tercih eder. Deneyimli akupunktur uzmanı sağlık durumunuzu teşhis edecek, hipertansiyonun olası nedenlerini öğrenecek ve vücudunuzdaki belirli, kilit noktalara, özellikle iç bilek ve bacaklarınızın diz altı kısımlarına çok ince iğneler sokacaktır. Bu kıl kadar ince iğnelerin sokulması, küçük kan damarlarını genişleten rahatlatıcı hormonları serbest bırakarak kan basıncını kontrol eden beyin bölgelerini uyarır. İğneler bu etkilerinin yanı sıra enerji akışını da düzenleyerek vücuda uyum sağlar.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri

Birçok hipertansiyon vakasında, doktorlar hipertansiyonun kesin nedenini belirlemekte oldukça zorlanırlar. Bununla birlikte, akupunktur uzmanınız yüksek tansiyonunuzun gerçek nedenlerini bulmak için zaman harcayacak ve temel nedenleri tedavi etmek için akupunktur ve şifalı bitkiler kullanacaktır. Yüksek tansiyonun yaygın nedenleri şunlardır:

 • Aşırı kilo veya obezite
 • Sigara
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Ailede diyabet ve yüksek tansiyon öyküsü
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Yüksek tuz alımına ve abur cubur tüketimine düşkünlük
 • Yüksek Stres

30 -Deneyimli bir akupunktur uzmanı tarafından 10 ila 12 hafta boyunca haftada bir kez 45 dakikalık akupunktur uygulaması övgüye değer sonuçlar verdi. Bu hastalar sistolik kan basıncında 6 ila 10 mmHg (nokta) ve diyastolik BP’de 4 ila 10 mmHg düşüş yaşadı.

Prehipertansiyonu olan kişiler (kan basıncı 120/79’dan biraz daha yüksek), haftada bir veya iki kez akupunktur alarak ve Taiichi ve meditasyon uygulayarak ilaç almaktan kaçınabilirler. Bu uygulamalar, hipertansiyonun neden olabileceği inme, makula dejenerasyonu, AF, konjestif kalp yetmezliği ve diğer kardiyovasküler hastalıklar riskini en aza indirmelerine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon ilaçlarının potansiyel yan etkileri göz önüne alındığında, akupunktur tedavilerini Batı ve Çin tıbbı bilgisine sahip uzmanlara götürmek daha iyidir. Pek çok insan, kendilerini rahatlamış ve gençleşmiş hissetmelerine yardımcı olan önemli yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte akupunktur tedavilerinden uzun süreli sağlık yararları elde etmiştir.

Hipertansiyon için akupunktur tedavisi almak isteyen kişiler, Greater Boston bölgesinde deneyimli akupunktur uzmanları aramalı, en iyi akupunktur tedavisini almalı ve tedavinin tamamını tamamladığından emin olmalıdır. Bunun yanı sıra, streslerini azaltmalarına yardımcı olacak düzenli egzersizler yapmalı ve meditasyon, Qi Gong ve yogayı birleştirmelidirler.

Bu uygulamalar, stresi azaltmalarına ve vücutlarına enerji akışını iyileştirmelerine yardımcı olacak, böylece kan basınçlarını normalleştirmelerine izin verecektir. Akupunktur uzmanı, yaşam tarzlarında genel sağlık ve zindeliklerini iyileştirmelerine yardımcı olacak diyet, zaman yönetimi, egzersiz yapma ve daha sağlıklı bir rutin benimseme gibi birkaç değişiklik önerebilir.

Dr. Li Zheng, PhD, lisanslı bir akupunktur uzmanı ve şifalı bitki uzmanıdır ve tıp biliminde doktorası vardır. Çin’de doktor olarak çalışan Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi mezunu, 26 yıllık tecrübesi var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *